Röviden beszámolunk az Egy forintból két forint támogatói kampányunkról. Eddig 28-an támogattatok minket, összesen 908 000 forint értékben. Nagyon köszönjük a bizalmatokat. A Sonrisa vállalta, hogy a beérkezett összegeket megduplázza (2.5 millió forintig).
Ha eddig nem támogattatok, de szeretnétek, akkor itt találhatjátok a kampány részleteit, a támogatást természetesen előre is köszönjük.
Érkeznek a feladatok is, ezen a héten szerdáig küldünk levelet, csütörtökön és pénteken munkaszüneti nap lesz Magyarországon.
Teák szigete
Messze-messze, egy szabályos kör alakú szigeten világhírű teákat termesztenek. Sajátos módon osztották fel a szigetet a két különleges teafajta termőterületeként:
A két teaföld területe egyenlő, fele a teljes sziget területének.
Mind a két teaföld kerülete megegyezik a sziget kerületével.
Fajtánként összefüggő területet alkotnak a termőföldek.
Rajzolj egy felosztást, ami eleget tesz a feltételeknek! Sokféle konstrukció létezik, keress minél egyszerűbben lerajzolhatót! Ha szívesen rajzolsz ilyet, örülünk, ha elküldöd nekünk, de akár szövegesen is leírhatod.
Micsoda barátok! (*)
Egy 12 fős társaság igazmondókból és hazugokból áll. Azt is tudjuk, hogy mindenkinek pontosan 2 barátja van. (A barátságok kölcsönösek.) Azt veszik észre, hogy mindenki elmondhatja a következő állítást: “Mindkét barátom hazug.”
Maximum hány igazmondó lehet a társaságban? És minimum hány igazmondó lehet köztük?
Mozaikpadló
Gorsiumban feltártak egy nagy, mozaikpadlóval díszített termet, ennek az alaprajza látható az ábrán.
A középső sárga részek négyzetek, a külső részen lévő részek egyforma téglalapok. Tudjuk, hogy a terem kerülete 42 m. Mekkora a területe?
Megoldás
Legyen a kék téglalap két oldala a és b, a négyzeté s. Egészítsük ki az ábrát:
Keressünk összefüggéseket az oldalak között. A sárgával jelölt szakasz hossza egyrészt a kék téglalap hosszabbik oldala, másrészt előáll a rövidebbik oldal és a négyzet oldalának összegeként is tehát b = s + a.
A kékkel jelölt szakasz hosszát is felírhatjuk kétféleképpen, ami alapján: 2b = 3s.
Az első összefüggést megduplázva éppen 2b-t kapunk, ekkor az egyenlőség jobb oldalán álló kifejezések is egyenlőek, vagyis 2s + 2a = 3s (= 2b). Tehát a négyzet oldala a téglalap rövidebbik oldalának a kétszerese. A hosszabbik oldal pedig a rövidebbik oldal háromszorosa, hiszen b = s + a = 3a.
A nagy téglalap kerületét is fel tudjuk írni a rövidebbik oldal segítségével: K = 8b + 4a = 28a = 42. Ebből megkapjuk, hogy a = 3/2.
Így a terület: T = (b + a) × (3b + a) = (3a + a) × (9a + a) = 4a × 10a = 6 × 15 = 90 m2.
Halak a tóban
Egy tó körül horgászok állnak, akik éppen egy-egy halat fogtak. Tudjuk, hogy minden horgász 9 egység hosszú damillal fogta meg a halát, azaz minden damil a horgász mezőjén kívül 9 másik mezőt érint, a hallal jelölt mezőt is beleszámítva. Rajzoljátok meg a damilok útját! (Online is próbálkozhattok.)
Megoldás
Ha kiszínezzük a mezőket sakktáblaszerűen, akkor a damilok felváltva mennek át sötét és világos mezőkön, így egy 9 hosszú damil, ha sötét mezőn álló horgásztól indul, akkor világoson lévő halhoz fog érkezni és fordítva. Ezek alapján a sárga horgászokhoz a sárga halak fognak tartozni.
Így látható, hogy a jobb alsó hal csak az alsó sor bal oldalán lévő horgászhoz tartozhat, a második oszlopban lévő halhoz pedig csak a bal felső horgász damilja tud elmenni.
Mivel a horgászok damiljainak összhossza ugyanannyi, mint a tábla mezőinek a száma, így tudjuk, hogy minden mezőn át kell mennie egy damilnak.
A jobb középső hal csak a jobb felső horgászhoz tartozhat. Ahhoz, hogy el tudjon jutni oda a damil, a jobb középső horgász azt a halat alulról kell, hogy megkerülje. Innen már néhány lépésben befejezhető a kitöltés (a beküldhető válasz 4, 6 volt):
Segítségek a mai feladatokhoz (a segítségeket erre a kommentre írom meg válaszul):